مشاوره تخصصی رایگان: 91010607-021 

خدمات ویژه نصب

ارسال در ۲۴ ساعت در تهران و سایر استان ها

خدمات ویژه حمل برای فروشگاه ها

ارسال رایگان سفارش ها تا باربری

مجله دکورچوب

فهرست مطالب

آشنایی با دکوراسیون داخلی

دکوراسیون داخلی

فهرست مطالب

دکوراسیون داخلی Interior Design به عنوان یک حرفه، یک هنر و یک صنعت در دنیا شناخته شده است که به عبارتی بهینه سازی فضاهای داخلی ساختمان ها به منظور انجام فعالیتهای روزمره یعنی زندگی و کار است. زمان زیادی از عمر ما در فضاهای داخلی ساختمان ها سپری میشود. این فضاها محیطی را ایجاد میکنند که پاسخگوی نیازهای اساسی ما نظیر نیاز به سر پناه بوده و بسیاری از فعالیتهای ما در آن صورت می گیرد.

همانطور که می دانید آنچه به یک بنا روح می بخشد، فضای داخلی است، به عبارتی می توان گفت کیفیت فضای داخلی تأثیر مستقیمی بر نحوه انجام فعالیتهای ما در آن دارد و نگرش، دیدگاه و شخصیت ما را تحت تأثیر قرار میدهد؛ بر این اساس، هدف از طراحی داخلی، بهبود عملکرد فیزیکی و روانی فضا برای راحتی و بهبود کیفیت زندگی در آن است.

اهمیت طراحی داخلی

فضای معماری بدون دکوراسیون داخلی یا اصلاً قابل استفاده نیست و یا در صورت قابل استفاده بودن، کارآیی لازم و بهینه را نخواهد داشت. دکوراسیون داخلی زندگی همه آحاد جامعه را تحت تأثیر قرار می دهد و تأثیرات آن در زندگی به وضوح قابل مشاهده است، از این رو موضوع طراحی داخلی به هیچ وجه محدود به اقشار مرفه و خانه های اعیانی نیست؛ بلکه می تواند برای کل جامعه و طبقات کم درآمد هم مفید باشد. اگر قناعت را اصل اساسی امروز جامعه بدانیم و قصد داشته باشیم امکان زندگی راحت را در فضای 40 یا 60 متری آپارتمان ها فراهم کنیم، دکوراسیون داخلی یک ضرورت  خواهد بود. طراحی داخلی می تواند به ما نشان دهد که در این فضای کوچک چطور و با چه وسایلی باید زندگی کنیم.

شرکت های ارائه دهنده خدمات دکوراسیون داخلی

از آنجا که دکوراسیون داخلی در ارتباط مستقیم با ویژگی های روحی ـ روانی انسان قرار دارد، باید برای رسیدن به یک طرح مطلوب، ویژگی های رفتارهای انسانی در فضاهای داخلی زیستی اعم از عمومی و خصوصی، در طراحی به دقت مورد توجه قرار گیرد. بر این اساس طراح هنگام طراحی فضای داخلی با دو مقوله سروکار دارد: کاربرد آن فضا، و احساس و تأثیری که آن فضا بر استفاده کننده داشته باشد.

تعریف چیدمان داخلی

چیدمان داخلی طیف گوناگونی از عناصر و مؤلفه ها از قبیل فرم، نور، رنگ، بافت، کف، سقف، دیوار، عناصر کارکردی و تزیینی و مبلمان را در برمی گیرد. این عناصر ابزار کار طراح هستند که همگی باید بطور هماهنگ در یک طرح مرتبط و خوشایند قرار گیرند. دکوراسیون داخلی که در حد واسط میان معماری و طراحی قرار می گیرد، به همان میزان که شامل جنبه های کاربردی، ساختاری و فنی می شود، طراحی تجسمی و جنبه های بصری و زیبایی شناسانه را نیز در بر دارد.

از این رو دکوراسیون داخلی اغلب در ردیف هنرهای تجسمی به حساب آمده است و برای موفقیت در آن، می باید تا حد نسبتاً زیادی با عناصر و اصول طراحی تجسمی و مبادی سواد بصری آشنا بود.

شرکت های ارائه دهنده خدمات طراحی دکوراسیون داخلی

کار کردن با شرکت هایی که خدمات دکوراسیون ارائه می دهند می تواند یک تجربه جدید و آموزنده برای بسیاری باشد، گرچه، اگر تاکنون چنین تجربه ای نداشته باشید، ایده استخدام شخصی که بخواهد دکور منزل شما را عوض کند می تواند پیچیده به نظر برسد. این موضوع به دلیل عدم شناخت انتظاراتی که باید از چنین شخصی داشته باشید شکل می گیرد.

دیزاین داخلی

با در نظر داشتن این موضوع تصمیم گرفتیم راهنمایی برای افرادیکه قصد دارند برای اولین بار از خدمات طراحی دکوراسیون داخلی بهره ببرند فرآهم کنیم. در این راهنما با توقعاتی که می توان از شرکت های دکوراسیون داخلی داشت آشنا خواهید شد. بنابراین پیشنهاد می کنیم اگر شما هم نیاز به استفاده از این خدمات دارید حتماً این راهنما را تا انتها دنبال کنید.

انتظارات از طراحان دکوراسیون داخلی

اینکه بدانیم به دنبال چه هستیم به ما کمک می کند تا انتظارات خود از طراحمان را بدانیم و برای آن حد و مرزهای مشخصی تعیین کنیم. شاید باورتان نشود ولی بیشتر نارضایتی ها که مراجعه کنندگان به شرکت های طراحی دکوراسیون با آن روبرو می شوند عدم شناخت کافی از این حوزه و در نتیجه انتظارات نا به جا تشکیل می دهد. در ادامه با انتظارات واقعی که می توانید داشته باشید و آنهایی که باید صرف نظر کنید آشنا خواهیم شد.

مقایسه ممنوع

درست است که همیشه گفته می شود برای تغییر دیزاین منزل بهتر است اول ایده داشته باشید و بهترین روش برای ایجاد جرقه های خلاقیت در مغزتان مشاهده مجلات و تصاویر سایت های دکوراسیون داخلی منزل است. با این حال فراموش نکنید عکس هایی که احتمالاً نمونه های زیادی از آن را آماده کرده اید تا به شرکت طراحی داخلی خود نشان دهید ممکن است با واقعیت متفاوت باشد.

دکوراسیون داخلی اراده شده در مجلات

درواقع امکاناتی که چنین شرکت های مطرحی در اختیار دارند اععم از نیروی انسانی، منابع مالی و متریال های لوکس و درجه یک در اختیار شرکت های داخلی قرار ندارد. گذشته از آن این شرکت ها از تکنیک های عکاسی فوق پیشرفته ای استفاده می کنند. بنابراین ظاهر عکس ممکن است با نمونه واقعی نیز متفاوت باشد. بنابراین انتظار نداشته باشید منزلتان دقیقاً مطابق با عکسی خاص طراحی شود.

دقت در انتخاب طراح داخلی

طراحان داخلی نیز مانند سایر افراد اخلاق و منش منحصر به فرد خود را دارند. بنابراین، برای اینکه مطمئن شوید می توانید به خوبی با او ارتباط برقرار کنید و از همه مهم تر بفهمانید که بدنبال چه هستید باید با چندین طراح صحبت کنید. در جلساتی که با طراحان خواهید داشت که می تواند رایگان باشد و یا طراح هزینه ای در نظر گرفته باشد می توانید از او راجع به کارها و تجربیات مشابه بپرسید.

انتخاب استایل مناسب منزل

بهتر است در این جلسات از آنها تقاضای نمونه کار کنید. همزمان برای شناساندن سلیقه و ایده خود به طراح طرح هایی را که در اینترنت دیده اید و پسندیده اید را به او نشان دهید. سپس شرکت های طراحی دکوراسیون را انتخاب کنید که با طراحان آن راحت تر ارتباط برقرار می کنید و حرف هایشان را درک می کنید.

روش پرداخت شرکت طراحی داخلی

یکی از مهم ترین مسائلی که باید از شرکت های طراحی دکوراسیون داخلی انتظار داشته باشید شفاف سازی در رابطه با نوع و روش تسویه حساب است. برخی از شرکت ها برای جلسات مشاوره دکوراسیون داخلی به صورت ساعتی هزینه دریافت می کنند و برخی دیگر برای چنین جلساتی پولی نمی گیرند. پس از انعقاد قرارداد نیز هر یک روش های متفاوتی برای دریافت هزینه از شما درخواست می کنند. بنابراین شما حق دارید نسبت به مسائل مالی پروژه آگاهی داشته باشید.

زمانبندی دقیق اتمام پروژه

از توقعاتی که می توان از شرکت های طراحی داشت برنامه ریزی دقیق است، در واقع این حق شماست که بدانید چه قدر زمان برای به اتمام رسیدن پروژه مورد نیاز است. پس حتماً از آنها بخواهید که طبق برنامه ریزی اقدام به انجام کار کنند. برنامه ریزی از مهم ترین بخش هایی است که باید به آن اهمیت فوق العاده ای داد. چه بسیار پروژه هایی که تنها به دلیل نادیده گرفتن این بخش غیر اقتصادی و شکست خورده تلقی شدند.

مدیریت زمان در پروژه دکوراسیون

ارتباط مناسب

شغل طراحی داخلی یکی از شغل هایی ست که مشتری مداری در آن حرف اول را می زند. بنابراین باید بتوانند با مشتریان ارتباطی درست و مؤثر داشته باشید. در سویی دیگر شرکت هایی که خدمات طراحی دکوراسیون داخلی ارائه می دهند باید با تعداد زیادی پیمانکار، فروشگاه، تولیدکننده و افراد فنی در ارتباط باشند. بنابراین، داشتن ارتباط مؤثر با مشتری و سایر افراد رمز موفقیت این شرکت ها و البته ضامن رضایت شماست.

تسلط به ابزارهای نوین

این روزها دنیا با شتاب باورنکردنی در حال تغییر است و عقب ماندن از آن به معنای یک ضعف تلقی می شود. در حوزه های مختلف کاری ابزارها و نرم افزارهای نوینی تولید می شوند که ادامه فعالیت برای افراد را ساده تر و البته مؤثرتر می کند. این موضوع در بحث طراحی داخلی نیز مطرح است. شاید کشیدن طرح بر روی کاغذ نتواند مشتریان را خیلی با آنچه که درنهایت تحویل خواهند گرفت آشنا کند. اما به کمک چنین ابزارهایی می توان بخوبی از بروز سوء تفاهم های احتمالی جلوگیری کرد.

توجه به جزئیات

گفتیم که پروژه های دیزاین داخلی در سطوح مختلفی انجام می شود اما جزئیات همیشه در دکوراسیون مهم بوده اند. اینکه طراح داخلی شما توانسته مبلمان بسیار شیک و مجلل برای پذیرایی انتخاب کند شاید خیلی خارق العاده نباشد. در حقیقت مقوله پرداختن به جزئیات و هویت بخشیدن به فضا از وظایف اصلی یک طراح حرفه ای ست. بنابراین شرکت های خدمات دکوراسیون داخلی باید وقت کافی برای افزودن المان های جزئی و کار کردن بر روی جزئیات را داشته باشند.

جزئیات در دکوراسیون

شناخت انواع سبک ها

یک طراح حرفه ای باید دانش و آگاهی بروز داشته باشد و تنها بر آموخته های پیشین خود تکیه نداشته باشد. در حقیقت دکوراسیون مقوله ای کاملاً پویاست و هر روز روش های خلاقانه تری در چیدمان و استفاده از عناصر مطرح می شود. بنابراین، افراد و یا شرکت هایی که بر داشته های خود تکیه می کنند نمی توانند انتخاب مناسبی باشند. پس، قبل از انتخاب یک شرکت می توانید با مشاهده نمونه کارها و پرسیدن سؤال های مرتبط از میزان توانمندی های آنها آگاه شوید.

اسرار یک طراحی دکوراسیون زیبا

با گسترش زندگی آپارتمان نشینی و به طبع آن کوچک و کوچک شدن فضای منازل کمبود فضای کافی تبدیل به یکی از مهم ترین دغدغه های افراد شده است. به نحوی که اگر در خرید لوازم پیش اندیشی نشده باشد و تمام جوانب سنجیده نشده باشد کار سختی در پیش خواهید داشت. البته این موضوع بدان معنا نیست که افرادیکه منازل بزرگی دارند دغدغه هماهنگی وسایل را ندارند بلکه این دغدغه برای این افراد از جنسی دیگر است. در ادامه به طور کامل به بررسی اسرار یک طراحی زیبا خواهیم پرداخت.

انتخاب وسایل منزل

نحوه انتخاب وسایل منزل

مبلمان را به دیوار نچسبانید

این قانون برای اتاق ها و سالن های بزرگ کارایی دارد. اگر به اندازه کافی فضا در اختیار دارید می توانید مبل ها را با فاصله از دیوار بچینید. زیرا فضای نشیمن جذاب تر به نظر خواهد رسید. چسباندن مبلمان به دیوارها در نشیمن های بزرگ فضایی شبیه به سالن فوتبال ایجاد می کند و از طرفی دیگر بشدت از احساس گرما و صمیمیت اتاق پذیرایی می کاهد.

فضایی به گل ها اختصاص دهید

اگر احساس می کنید فضای منزل اندکی بی روح شده بهترین کاری که می توانید انجام دهید استفاده از گل و گیاه است. درحقیقت بهتر است از ابتدا فضاهایی را برای قرار دادن گلدان های زیبا و خوشرنگ درنظر گرفته باشید. اینکه همه جای منزل پر باشد از میز و صندلی و یا خالی مانده باشد بدترین ایده در چیدمان منزل است. استفاده از گل و گیاه در فضای منزل علاوه بر زیبایی فضا آرامش را به فضا هدیه می دهد و از همه مهم تر فضا را شلوغ جلوه نخواهد داد.

استفاده از کوسن در طراحی دکوراسیون

از کوسن های متنوع و متعدد استفاده کنید

شاید این حرف بزرگنمایی به نظر برسد اما شما می توانید با اضافه کردن چند کوسن رنگی زیبا مبلمان منزل خود را دگرگون کنید. کوسن‌ ها نقش زیادی در زیباتر شدن طراحی دکوراسیون داخلی منزل دارند، پس از آنها غافل نشوید. در استفاده از کوسن ها احتیاط را کنار بگذارید و تا جای ممکن خلاق باشید. استفاده از کوسن هایی با اشکال خاص و رنگ های متضاد بهترین ایده برای ایجاد تنوع و داشتن یک دکوراسیون زیبا است.

سفید همیشه سرآمد رنگ هاست

رنگ سفید از رنگ های خنثی بوده و در بسیاری از شرایط می تواند مثل یک ناجی طراح داخلی را از دشواری های یافتن یک رنگ متناسب با همه رنگ ها نجات دهد. رنگ سفید هم می تواند برای افرادیکه طرفدار سادگی و یا به عبارتی مینیمالیست هستند انتخاب خوبی باشد و هم می تواند برای مواقعی که از رنگ های متنوعی استفاده شده و به نوعی دکوراسیون از پیچیدگی بالایی برخوردار است مورد استفاده قرار بگیرد.

ادغام سبک ها

سبک ها را با هم ادغام کنید

لازم نیست خود را به یک سبک دکوراسیون وفادار بدانید. شما می توانید با ترکیب سبک های مختلف به نتایج هیجان انگیزتری دست بیابید. از آنجایی که اخیراً بیشتر علایق مردم به سمت دکوراسیون‌ های مدرن و سادگی آن سوق پیدا کرده است، با ترکیب کردن آن با سبک کلاسیک جلوه بیشتری به منزل خود بدهید، برای این کار خرید کاغذ دیواری های با طرح کلاسیک را حتما در برنامه خود قرار دهید.

استفاده افراطی از فرش در منزل

یکی از اشتباهات بزرگ و متاسفانه رایج در منازل ایرانی ها استفاده افراطی از فرش است. تا حدی که برخی از خانم‌ها تصور می کنند تمام کف باید پوشیده از فرش باشد. این روش استفاده از فرش می ‌تواند خانه را کوچک نشان دهد. به جای استفاده از این ایده قدیمی و از مد افتاده می‌ توانید از فرش‌های کوچکتر استفاده کنید به نحوی که فرش حداقل 10 سانتی متر از دیوارها فاصله داشته باشد و حداکثر پایه جلویی مبل ها را پوشش دهد. البته به یاد داشته باشید، استفاده از فرش های فوق العاده کوچک هم می تواند مثل استفاده از فرش های بزرگ تأثیر منفی در دکوراسیون منزل شما داشته باشد. فرش های کوچک صمیمت و گرمای محیط را می کاهند و ضمناً متجر به ایجاد فضایی مشابه محیط های اداری می شوند.

کف اتاق

کف اتاق را براق کنید

خانه ‌های امروزی معمولا کوچک و نقلی می‌‌ باشند. بهترین کار این است که قبل از هر چیز از مصالح و متریال‌ های دکوراسیون داخلی که بیشتر براق هستند مثل پارکت لمینت، برای طراحی کف اتاق ‌ها استفاده کنید. براق بودن کف بدلیل انعکاس نور فضا را بزرگتر و روشن تر جلوه می دهد.

از میز تاشو استفاده کنید

اگر فضای کافی برای استفاده از میز ناهارخوری را ندارید می توانید از میزهای ناهارخوری تاشو استفاده کنید. با این کار هم از مزیت های میز ناهارخوری در مواقع ضروری بهره مند می شوید و هم از فضای خود به نحو احسنت استفاده کریده اید.

نورپردازی برای فضای کوچک

نور یکی از مهمترین فاکتورهای اساسی در طراحی دکوراسیون داخلی محسوب می‌ شود. اگر خانه‌تان کوچک است، تا جایی که امکان دارد، سبک نورپردازی را به نحوی انتخاب کنید، تا فضای منزل روشن‌تر به چشم بیاید. سعی کنید از پرده های نازک استفاده کنید تا در طول روز از نور طبیعی بهره مند شوید. وجود لامپ‌ های سقفی و رومیزی با ایجاد نور ملایم و مطبوع می‌ توانند در این راستا به کمکتان بیایند. حتی برای ایجاد نور و روشنایی بیشتر می‌ توانید بر روی در اتاق یا بر روی در کمد از آینه استفاده کنید، تا با انعکاس نور فضا روشنتر جلوه کند.

استفاده از آینه دکوری در دکوراسیون داخلی

استفاده از آینه دکوری در محیط کوچک

اگر کمدهای اتاقتان ساده و درهای کشویی دارد، می توانید برای ایجاد تنوع در دکوراسیون منزلتان روی آن را با استفاده از کاغذ دیواری یا آینه‌ های دکوراتیو طراحی و تزیین کنید. استفاده از آینه در اتاق های کوچک و بعضاً کم نور به دلیل انعکاس نور منجر به بزرگتر جلوه دادن فضا می شود.

کلام آخر

در این مقاله به موضوع دکوراسیون داخلی و آشنایی با موارد مهم در آن پرداختیم.تنها با رعایت نکته های کوچک در کوتاهترین زمان و با کمترین هزینه می‌ توانید تحولی در سبک دکوراسیون خانه خود ایجاد کنید. چیدمان منزل یک هنر است و در هنر خلاقیت و دیدگاه هنری حرف اول را می زند. چه بسیار منازلی که با صرف هزینه های هنگفت احساس خوبی در بیننده ایجاد نمی کنند و فرسنگ ها با هنر و هارمونی فاصله دارند. بنابراین، قبل از خرید وسایل اضافی و ناهمگون بهتر است با هنر دکوراسیون، رنگ شناسی و نکات چیدمان آشنا شویم.

آخرین مقالات

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
Instagram YouTube WhatsApp WhatsApp Telegram
برای دیدن محصولات که دنبال آن هستید تایپ کنید.
فروشگاه
0 محصول سبد خرید
حساب کاربری من