برای اطلاع از کد های تخفیف دار لمینت و کاغذ دیواری تماس بگیرید (آفرهای ویژه)

مشاهده

کاغذ دیواری از گذشته تا کنون با توجه به رشد تکنولوژی و صنعت چاپ چه تغییراتی داشته است؟

30 / نوامبر / 2019

کاغذ دیواری از گذشته تا کنون

پس از گذشت سال ها شاهد ورود طرح های جدید و متنوع کاغذ دیواری به دنیای طراحی دکوراسیون هستیم و اما اکنون با پیشرفت تکنولوژی هر روز شاهد طرح های متفاوت تر هستیم به طوری که هنوز طرح و نقش های اولین کاغذ دیواری های تولید شده به خوبی جایگاه خود را بین سایر طرح های امروزی حفظ کرده اند و هر کدام در سبک های دکوراسیون کلاسیک و مدرن فضاهای جذابی را می سازنند و این نشان دهنده علاقه عموم افراد به کاغذ دیواری از گذشته تا کنون را نشان می دهد و همچنین بیانگر آن است که طرح های قدیمی یا کلاسیک زیبایی خود را در مقابل طرح های مدرن به هیچ وجه از دست نداده است و به همین دلیل قصد داریم تا این مقاله نگاهی اجمالی به کاغذ دیواری از گذشته تا کنون بی اندازیم پس با ما همراه باشید.

تغییرات کاغذ دیواری از گذشته تا کنون به چه صورت بوده است؟

همان طور که در مقاله ای به طور مفصل در مورد کاغذ دیواری و تاریخچه آن صحبت کردیم باید در ادامه آن اضافه کنیم که در اوایل، چون کار کردن با کاغذ دیواری به خاطر لطافت خاصی که داشت سخت و دشوار بود در نتیجه ارتباط آن با دنیای هنرهای تزیینی بسیار ضعیف بود اما رفته رفته و با تغییراتی که در مراحل تولید کاغذ دیواری و نوع چسب کاغذ دیواری ایجاد شده جایگاه بسیار خوب و حتی غیر قابل حذفی را در دنیای دکوراسیون داخلی به خود اختصاص داد.

اولین طرح کاغذ دیواری از گذشته تا کنون متعلق به سال ۱۵۰۹ میلادی در کشور انگلستان است که طرح آن اثری ایتالیایی با کار حکاکی بر روی چوب انار و متعلق به دوران هنری هشتم است که در ادامه قصد داریم سیر تغییرات طرح و رنگ های کاغذ دیواری از گذشته تا کنون را مورد واکاوی و بررسی قرار دهیم تا ببینیم روند تغییرات آن در طی قرن های پانزدهم تا به امروز به چه شکل بوده است.

سبک طراحی کاغذ دیواری در اویل قرن پانزدهم

در گذشته همه افراد برای طراحی داخلی از انواع رنگ برای نقاشی منزل شان استفاده می کردند اما پس از ابداع کاغذ توسط چینی ها، اروپایی ها را در در فکر تولید کاغذ دیواری انداخت تا از آن به عنوان یک جایگزین مناسب و ارزان قیمت در مقابل هزینه های زیاد نقاشی و سایر اقلام تزیینی دیگر بهره ببرند. متداول ترین و مرسوم ترین طرح های کاغذ دیواری های متعلق به قرن ۱۵ شامل طرح های گل داماسک و راه راه بود که امروزه همچنان طرفداران خودش را دارد و از آنها به عنوان کاغذ دیواری کلاسیک یاد می شود و به خاطر طرح جذابی که دارد به ابهت هر فضایی می افزاید.

حتما بخوانید: کاغذ دیواری های داماسک (DAMASk) چیست و چه ویژگی هایی دارد

کاغذ دیواری در قرن پانزدهم بیشتر توسط طراحان کاخ های سلطنتی و منازل اشراف زادگان مورد استفاده قرار می گرفت و استفاده آن برای عموم مرسوم نبود و نخستین شکل مستند کاغذ دیواری در انگلستان مربوط به ۱۵۰۹ است که طرح چوب انار با الهام از هنر و اثر ایتالیایی ها است که به دستور هنری هشتم چاپ و مورد استفاده قرار گرفت.

در حقیقت تاریخچه اصلی تزیین و دکوراسیون داخلی به زمان رم و مصر باستان بر می گردد که بیشتر شامل نقوش مرتبط با آیین و فرهنگ آن دوران بوده است اما در مناطق سردسیر چون اروپا برای گرم نگه داشتن منازل شان از کاغذهای ضخیم و منقش به طرح های زیبا برای تزیین دیوارها استفاده می کردند تا با این کار ورود سرما به داخل و هدر رفت گرمای محیط خانه جلوگیری کرده باشند که در ادامه تاریخچه کاغذ دیواری از گذشته تا کنون را بررسی می کنیم.

کاغذ دیواری کلاسیک

کاغذ دیواری سبک چینی در قرن هفدهم

کاغذ دیواری سبک چینی در قرن هفدهم از جنس ابریشم چینی برای طبقه اشراف  در زمان سلسله مینگ طراحی و مورد استفاده قرار گرفت. این سبک در دهه ۱۶۰۰ توسط طراحان اروپایی رواج پیدا کرد که از این نوع دیوارپوش در حقیقت از تابلوهای کاغذ برنج برای به تصویر کشیدن مناظر با گل و پرندگان ظریف طراحی کرده استفاده می کردند و همان طور که در تصویر پایین ملاحظه می فرمایید خطوط مبلمان ساده در این اتاق، طبیعت ظریف کاغذ دیواری سبک چینی را تکمیل می کند و چنانچه به دنبال طرح های کاغذ دیواری سبک چینی هستید توصیه می کنیم از نمونه طرح های موجود در شرکت های Gournay و  Wong و Griffin بازدید کنید.

کاغذ دیواری طرح نقاشی

سبک طراحی کاغذ دیواری طرح گل در قرن هفدهم

کاغذ دیواری طرح گل از جمله طرح های زیبا و مورد علاقه بین مردم در گذشته بوده است با این تفاوت که طرح های آن مثل کاغذ دیواری های امروزی با طرح گل گلی نبود و بیشتر طرح های آن منحصر به گل داماسک بود. سبک طراحی کاغذ دیواری طرح گل در قرن ۱۷ نشان از سبک طراحی فرانسوی است که در سال ۱۷۴۵ به اوج محبوبیت خود رسید و طرفداران زیادی پیدا کرد. برای ایجاد این نوع دیوارپوش به صورت تاریخی، به کاغذ یا بوم، رنگ پس زمینه می زدند و سپس این طرح با استفاده از چسب، چاپ یا استنسیل می شد و قبل از خشک شدن چسب، کار نصب انجام می شد و نا گفته نماند در قرن هفدهم بیشتر از پشم گوسفندان برای تهیه دیوارپوش پارچه ای استفاده می کردند.

کاغذ دیواری سنتی

سبک طراحی کاغذ دیواری در قرن هجدهم

طرح کاغذ دیواری های دوران قرن هجدم بیشتر شبیه پوستر دیواری و دارای طرح و رنگ هایی مشابه دوران قرن هفدهم بود. کاغذ دیواری در این مدت در انگلیس بسیار رایج شد به طوری که در سال ۱۷۱۲ مالیاتی بر روی هر کاغذ دیواری که تولید می شد در نظر می گرفتند.

فرانسوی ها در طراحی زمینه کاغذ دیواری ذوق و سلیقه بیشتری به خرج می دادند و با کمک دستگاه های جدیدی که در سال ۱۷۸۵ اختراع شده بود بهتر از هر وقت دیگری کار تولید کاغذ دیواری را انجام می دادند و در این زمان به دستور پادشاه لوئیس شانزدهم اندازه استادارد هر رول ۳۴ پا تعیین شد و طرح های منظره و بزرگ در فرانسه بسیار محبوب شده بودند و همچنین کاغذ دیواری های تولید شده با این نوع دستگاه های چاپی بسیار گران قیمت بودند.

کاغذ دیواری پوستری طرح نقاشی

سبک طراحی کاغذ دیواری در قرن نوزدهم

غالبا طرح های کاغذ دیواری در قرن نوزدهم شامل طرح هایی از پدر جنبش هنر و صنایع دستی، ویلیام موریس است. موریس با استفاده از اشکال و نقوش برجسته از دامن طبیعت، الگوهای مسطح اما پیچیده ای را با الهام از نقاشان سابق رافائل و ملیله های اواخر قرون وسطی ایجاد کرد. چندین طراح دیگر با هموریس همکاری کرده اند و بسیاری از طرح های اصلی موریس و شرکت های امروزی نیز در همچنان در دست تولید هستند. این اتاق رختشویی الگویی تازه و ظریف را نشان می دهد که به خوبی توسط دکوراتور آن را طراحی کرده است.

کاغذ دیواری گلدار

سبک طراحی کاغذ دیواری در قرن بیستم

از زمان ابداع کاغذ دیواری از روی ابداع کاغذ توسط چینی ها از قرن پانزدهم تا بیستم فراز و نشیب های بسیاری را پشت سر گذاشت و با توسعه صنعت چاپ و ساخته شدن دستگاه های چاپ حرفه ای اولین دستگاه صفحه نمایش ابریشم مکانیکی در سال ۱۹۲۰ ظاهر شد و میلیون ها رول کاغذ دیواری در طی ۱۰ سال آینده را به فروش رساند اما  پس از آن، تکمیل رنگ تا دهه ۱۹۵۰ به طول انجامید.

حتما بخوانید: کاغذ دیواری قابل شست وشو چیست؟ و چه ویژگی هایی دارد

تصاویر کاغذ دیواری در اواسط قرن بیستم با رنگ های روشن و با ظاهری شکیل و زیبا عرضه می شد و با توسعه فناوری کاغذ دیواری وینیل در دهه ۵۰ ظاهر شدند. کاغذ دیواری وینیل از انواع پلیمر توسط دانشمندان در دهه سال ۱۹۲۰ ساخته شده است که با استفاده از این کار علاوه بر ایجاد قابلیت انعطاف در کاغذ دیواری امکان نظافت و شستشوی آن را فراهم کردند، در حقیقت وینیل به صورت یک لایه نازک و نامرئی بر روی کاغذ دیواری چسبیده می شود یا اینکه به شکل اسپری بر روی سطح کاغذ دیواری اسپری می کنند و با این کار مقاومت آن را افزایش می دهند و قابلیت شستشو را در آن فراهم می کنند و وجود روکش وینیل کمی به وزن کاغذ دیواری می افزاید.

کاغذ دیواری با زمینه رنگ سبز

سبک کاغذ دیواری های مدرن و امروزی

طرح و سبک کاغذ دیواری از گذشته تا کنون واقعا رنگ و بوی دیگری به خود گرفته است و در کنار حفظ کردن طرح های قدیمی و کلاسیک طرح های متنوع و بسیار زیادی وارد صنعت کاغذ دیواری شده است و طراحان با توجه به نظر و سلیقه مشتریان بازار طرح های آلبوم های کاغذ دیواری را طراحی می کنند و حتی به سبب گسترش و رشد تکنولوژی در فناوری های مختلف قدرت و قابلیت تولید کاغذ دیواری را دست خوش تغییرات زیادی کرده و در صورتی که طرح ایده آل تان بین آلبوم های کاغذ دیواری نباشد را می توانید سفارش دهید.

حتما بخوانید: کاغذ دیواری های مدرن چه ویژگی های منحصربه فردی دارند؟

گرچه بیشتر مواقع افراد سفارش پوستر دیواری را برای طراحی قسمت های منزل شان، براساس نمونه طرح در خواستی که دارند می دهند و با دیجیتالی شدن صنعت چاپ به بهترین شکل می توان طرح و زمینه های کاغذ دیواری و پوسترهای سه بعدی را به شکلی تولید می کنند تا حس تحرک و پویایی در محیط احساس شود؛ مخصوصا اینکه پس از توسعه صنعت چاپ رنگ های بیشتری و طرح های متنوع تری را نسبت به قبل در آلبوم های کاغذ دیواری شاهد هستیم.

کاغذ دیواری رنگارنگ با طرح هندسی

نتیجه گیری

بنابراین با توجه به سیر تغییراتی که کاغذ دیواری از گذشته تا کنون، از نظر جنس و طرح و رنگ سپری کرده است اکنون در دنیای امروز و با توجه به پیشرفت های چشمگیر در صنعت چاپ قدرت انتخاب برای ما پیش از گذشته است و در کنار آن نیز همچنان می توانید در صورتی که به سبک های کلاسیک و سنتی علاقه مند هستید از طرح های آن در کار طراحی دکوراسیون منزل تان بهره ببرید تا در نهایت سبک ایده آل خود را کامل کنید.

مقالات مرتبط

چگونه کاغذ دیواری را تمیز کنیم تا سالم بماند؟

کندن کاغذ دیواری به چه شکل است؟ چگونه کاغذ دیواری را بکنیم تا دیوار آسیب نبیند؟

روش اندازه گیری کاغذ دیواری و محاسبه تعداد رول کاغذ دیواری

کاغذ دیواری مناسب برای منزل و محیط کار را چگونه می توان انتخاب کرد

کاغذ دیواری و نکاتی که فروشندگان به شما نمی گویند و شما باید آن را بدانید

الگوی کاغذ دیواری با چه معیار هایی انتخاب می شود و چه الگو هایی دارد

مشاهده نظرات
نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود.