فهرست مطالب

چگونه دکوراسیون کلاسیک بی نظیری داشته باشیم؟

فهرست مطالب

امروزه اغلب افراد برای طراحی دکوراسیون خانه کلاسیک خود به سبک های مدرن و امروزی روی می آورند و تلاش می کنند از عناصر و المان های مدرن استفاده کنند. اما در این بین کم نیستند افرادیکه هنوز به سبک های دکوراسیون کلاسیک و سنتی پایبند هستند.

اولین بار طراحی دکوراسیون کلاسیک در زمان های بسیار قدیم بیش از 2 هزار سال پیش در معماری های رومیان و یونانیان باستان مورد استفاده قرار گرفت. در سبک کلاسیک از طراحی های پر نقش و نگار که در عین حال تقارن خود را به نمایش می گذارند استفاده می شود. این طراحی ها اغلب در مکان های سلطنتی و لوکس مورد استفاده قرار می گیرند و رنگ و لعابی اشرافی با خود به همراه دارند.

دکوراسیون کلاسیک

دکوراسیون کلاسیک چیست ؟

در تعریف سبک دکوراسیون کلاسیک می توان این سبک را شیوه ای از چیدمان منزل دانست که در زمانهای گذشته در کشورهای غربی رایج بوده است. در این سبک می توان همه چیز را از قبل پیش بینی کرد و مثل سبک مدرن خیلی مجالی برای بروز خلاقیت و ورود به دنیای ناشناخته ها وجود ندارد.

در دکوراسیون کلاسیک نظم یک پارامتر بسیار مهم تلقی می شود؛ همه عناصر قرینه هستند و به شکل قرینه چیده می شوند. این سبک از دکوراسیون داخلی منزل با افزایش نظم ذهنی موجب می شود آرامش فرد افزایش یافته و فضا به نوعی برای افراد جذابتر باشد. در ادامه به چند نمونه از ویژگی های بارز دکوراسیون داخلی کلاسیک منزل می پردازیم.

منزل کلاسیک

نمونه های بارز این نوع سبک را می توانید در مکان هایی مانند کلیسا ها و عمارت های رومی و یونانی و حتی اروپایی مشاهده کنید. سبک کلاسیک در دکوراسیون داخلی نیز از طرح ها و نقش های پر نقش و نگار و زرق و برق دار طراحی شده است. امروزه افراد برای دکوراسیون منزل خود بیشتر سراغ طرح های جدید و امروزی و سبک های مدرن و مینیمال می روند.

دکوراسیون سبک کلاسیک چیست؟

سادگی تبدیل به ترند سال جدید شده است و همه به دنبال مکانی زیبا ساده و مدرن هستند. البته در کنار تمامی علاقه مندی ها به سبک های مدرن و ساده هنوز افرادی هستند که سبک های کلاسیک را برای خانه هایشان می پسندند. دکورچوب در این مقاله به توضیح جزییات و المان های دکوراسیون خانه های کلاسیک می پردازد. با ما همراه باشید.

تعریف دکوراسیون کلاسیک

ویژگی های منحصر به فرد دکوراسیون کلاسیک

دکوراسیون کلاسیک منزل بیش از هر سبکی در دکوراسیون داخلی پیرو قوانین و مقررات است. البته این قوانین تنها منحصر به این سبک از دکوراسیون می باشد. به طور کلی می توان ویژگی های اساسی این سبک را در موارد زیر خلاصه کرد.

ویژگی های خاص دکوراسیون کلاسیک

نظم در سبک دکوراسیون کلاسیک

در دکوراسیون کلاسیک همه عناصر به صورت کاملاً منظم و یکپارچه در کنار یکدیگر قرار می گیرند و فضایی مرتب و به دور از هر گونه شلوغی را ایجاد می کنند. نظم در این فضا یکی از مؤلفه های اصلی به شمار می رود و فضایی که دارای شلوغی و بی نظمی از هر نوعی باشد به هیچ عنوان در این سبک جایگاهی نخواهد داشت.

رنگ ها در دکوراسیون کلاسیک

رنگ ها از اصلی ترین عناصر در همه سبک های دکوراسیون و به خصوص سبک دکوراسیون کلاسیک محسوب می شوند. رنگ در دکوراسیون سبک کلاسیک محدود به برخی از انواع رنگ ها هستند که یک ویژگی مشترک دارند و آن ویژگی مشترک همان آرامش و متانت تؤام با رسمی بودن آنهاست. رنگ هایی که دارای چنین ویژگی هایی هستند را می توان شامل رنگ های کرم، قهوه ای، بژ، زرشکی ، شیری ، خاکستری ملاسم و سرمه ای دانست. علاوه بر این از رنگ های تیره تر مانند قهوه ای ، زرشکی ، قرمز تیره و سورمه ای نیز برای ایجاد کنتراست و جذابیت بیشتر استفاده میشود.

متریال ها در دکوراسیون کلاسیک

در دکوراسیون کلاسیک، از متریال های طبیعی و گران قیمت مانند چوب، سنگ، فلز و پارچه استفاده می شود. چوب یکی از مهم ترین متریال های دکوراسیون کلاسیک است که در ساخت مبلمان، کفپوش، دیوارپوش و سایر عناصر دکوراسیون استفاده می شود. سنگ نیز از دیگر متریال های پرکاربرد در دکوراسیون کلاسیک است که در ساخت کفپوش، دیوارپوش، ستون و سایر عناصر دکوراتیو استفاده می شود. فلز نیز در ساخت مبلمان، تزئینات و سایر عناصر دکوراسیون کلاسیک استفاده می شود. پارچه های ابریشمی، مخملی و ساتن نیز از دیگر متریال های پرکاربرد در دکوراسیون کلاسیک هستند که در ساخت مبلمان، پرده، روتختی و سایر عناصر دکوراتیو استفاده می شوند.

رنگ ها در دکوراسیون خانه کلاسیک

بیشتر بخوانید: طراحی داخلی به سبک دکوراسیون نئوکلاسیک ؛ یک کلاسیک مدرن!

استفاده از فرش در دکوراسیون کلاسیک ایرانی 

همان طور که می دانید فرش های ایرانی از اصیل ترین و خوش نقش ترین فرش های دنیا محسوب می شوند. این فرش ها حس و حال کلاسیک و سنتی را در محیط القا می کنند. طرح های متنوع این فرش ها شامل طرح های گل و گیاهان و حتی طرح ها و نقش هایی در رابطه با داستان های کهن ایرانی هستند. رنگ های استفاده شده در فرش های کهن و کلاسیک ایرانی، معمولا از رنگ قرمز به عنوان رنگ زمینه و طراحی های سفید و سبز و مشکی در میان آن ها تشکیل می شود که حال و هوایی سنتی و نوستالژیک دارند. پهن کردن این فرش ها بر روی پارکت های چوبی حس کلاسیک بودن محیط را دو چندان می کند. امروزه با استفاده از تکنولوژی و افزایش فرش های ماشینی تنوع رنگ در فرش های کلاسیک بالا رفته است. به همین دلیل این روزها می توانید انواع رنگ های مختلف مانند رنگ های کرم، قهوه ای، خاکستری، آبی، نارنجی و سایر رنگ های مشابه را در فرش هایی با طراحی سنتی ببینید.

فرش ایرانی در دکوراسیون کلاسیک

بیشتر بخوانید: سبک رترو در طراحی داخلی

کفپوش در دکوراسیون کلاسیک

کفپوش از دیگر عناصری ست که در دکوراسیون کلاسیک می تواند تأثیر قابل توجهی داشته باشد. کفپوش ها از تنوع بالایی برخوردار هستند اما انواع چوبی و لمینتی می توانند یک انتخاب ایده آل در دکوراسیون فضاهای رسمی باشند. این طرح ها معمولا در کف سالن های پذیرایی و اتاق های نشیمن اجرا می شوند و هم می توانند پارکت های ساده باشند و هم می توانند از پارکت لمینت های طرح دار و پارکت های سه بعدی استفاده شود.

کفپوش در دکوراسیون به سبک کلاسیک منزل

پارکت های طلایی بهترین انتخاب برای دکوراسیون خانه های کلاسیک است زیرا رنگ این پارکت ها روشن است و فضای کلاسیک خانه را دلباز تر می کند و زمینه ای روشن برای خودنمایی فرش ها و مبلمان با طرح های شلوغ و رنگی به وجود می آورد. در قسمت آشپزخانه های کلاسیک بهتر است از لمینت های روشن استفاده کنید؛ چراکه لمینت ها نسبت به پارکت ها مستحکم تر و مقاوم ترند و در محیطی مانند آشپزخانه که رفت و آمد در آن زیاد است استفاده از آنها به دلیل برخورداری از لایه های محافظ رویی و زیرین که به منظور عدم نفوذ آب در نظر گرفته می شوند ایده بهتری هستند.

کفپوش در دکوراسیون سنتی

مبلمان در دکور کلاسیک منزل

اشرافی و سلطنتی بودن یکی از ویژگی های اصلی سبک کلاسیک است و مبلمان کلاسیک نیز باید این ویژگی را دارا باشد. مبلمان کلاسیک در دو مدل راحتی و استیل در دکوراسیون خانه های کلاسیک مورد استفاده قرار می گیرد.

متریالی که مبلمان از آن ساخته می شود تأثیر زیادی در جذابتر و لوکس تر به نظر رسیدن مبلمان دارد. به عنوان مثال در انتخاب مبل های کلاسیک باید به سراغ انواعی رفت که در ساخت آنها از چوب گیلاس، گردو یا بلوط استفاده شده باشد. همچنین استفاده از مبلمان دارای بخش های فلزی نیز می تواند در این سبک جایگاه ویژه ای داشته باشد.

نقش مبلمان در دکوراسیون کلاسیک

علاوه بر پایه ها روکش مبل نیز می تواند در تعیین سبک مبلمان نقشی اساسی داشته باشد. روکش مبل در انواع مبلمان کلاسیک می تواند ساده یا پرنقش و نگار باشد. اما نکته ای که در مورد آنها مهم است این است که باید اولاً از پارچه های بسیار باکیفیتی تهیه شده باشند و ثانیاً رنگ آن مطابق با رنگ هایی باشد که در این سبک انتظار می رود.

تأثیز مبل در دکوراسیون کلاسیک

اگرچه پیش از خرید مبلمان کلاسیک باید در نظر داشته باشید که مبلمان کلاسیک به فضای بزرگی احتیاج دارد. مبلمان در پذیرایی خواه ناخواه تبدیل به نقطه فوکال پوینت خواهند شد به همین دلیل انتخاب مناسب آن می تواند بشدت بر زیبایی فضا تأثیر داشته باشد. اگر قرار است مبلمانی با رنگ تیره انتخاب کنید حتماً در نظر داشته باشد که دیوارهای پشتی باید به قدر کافی روشن باشند تا مبلمان بتواند از دیوارها تفکیک شود.

به یاد داشته باشید برای خرید مبلمان در فضاهای کلاسیک لازم نیست حتماً به سراغ مبلمان تماماً کلاسیک بروید. انتخاب شما حتی می تواند سبک های مدرن تر و امروزی تری باشد، با این شرط که ساده باشند و از نظر رنگ و طراحی شباهت هایی با سبک کلاسیک داشته باشد.

مبلمان در دکوراسیون کلاسیک

کاغذ دیواری دکوراسیون خانه های کلاسیک

کاغذ دیواری ها دارای تنوع طرح و رنگی بسیار بالایی هستند و به همین دلیل می توان از آنها در فضاهای مختلف با سبک های مختلف استفاده کرد. طرح هایی از کاغذ دیواری که معمولا در دکوراسیون خانه کلاسیک مورد استفاده قرار می گیرد شامل کاغذ دیواری با طرح های داماسک، کاغذ دیواری های گل دار ریز و پارچه های دیواری می باشند. کاغذ دیواری طرح داماسک از مهم ترین و معروف ترین طرح های کاغذ دیواری کلاسیک محسوب می شود که از قدمت بسیار بالایی نیز برخوردار هستند. طرح های داماسک خود می تواند متنوع باشد و شامل انواع طرح های داماسک بزرگ، کوچک و یا حتی ترکیبی باشد.

کاغذ دیواری سبک کلاسیک

کاغذ دیواری هایی که شامل طرح های کلاسیک هستند خود به تنهایی قادرند فضا را لوکس تر و مجلل تر جلوه دهند؛ این ویژگی وقتی کاغذ دیواری را در فضایی که سایر عناصر کلاسیک هستند قرار می دهیم تقویت خواهد شد. رنگ کاغذ دیواری کلاسیک تقریباً همان رنگ هایی هستند که در دکوراسیون به سبک کلاسیک رایج بودند. علاوه بر آن استفاده از رنگ های طلایی و نقره ای نیز می تواند بر زیبایی و جذابیت فضا بیافزاید.

کاغذ دیواری پذیرایی منزل کلاسیک

پذیرایی کلاسیک

اتاق پذیرایی را می توان به عنوان یکی از اصلی ترین فضاهای منزل به کمک سبک دکوراسیون کلاسیک جذابتر و فاخرتر طراحی کرد. یک دکوراسیون کلاسیک پذیرایی دو ویژگی عمده دارد؛ اولاً اینکه بسیار جذاب است و ثانیاً پیچیده به نظر می رسد. به همین دلیل می تواند محیطی گرم برای میهمانان و همین طور ساکنین منزل فرآهم کند.

اتاق پذیرایی دارای سبک کلاسیک

در طراحی دکوراسیون پذیرایی را می توان با بررسی ویژگی های معماری یک فضا آغاز کرد. مثلاً این ویژگی می تواند شامل پنجره های بزرگ، شومینه و یا سقف مرتفع یک فضا باشد. این فضاها باید به نوعی هویتی کلاسیک بیابند. سپس اجازه دهید ایده های دکوراسیون کلاسیک شما را هدایت کند. مثلاً انتخاب مبلمان کلاسیک، دکوری ها و اکسسوری ها و پرده های مناسب در این سبک می تواند گام های بعدی باشد.

اتاق پذیرایی سبک کلاسیک

تزئینات در دکوراسیون کلاسیک

در دکوراسیون کلاسیک، از تزئینات مجلل و ظریف استفاده می شود. تزئینات کلاسیک نیز اغلب از عناصری مانند گلدان، مجسمه، تابلو و آینه تشکیل می شوند.

الگوها در دکوراسیون کلاسیک

در دکوراسیون کلاسیک، از الگوهای کلاسیک مانند گل، برگ و ستون استفاده می شود. این الگوها در مبلمان، دیوارپوش، کفپوش و سایر عناصر دکوراسیون استفاده می شوند.

تناسب و تقارن در دکوراسیون کلاسیک

در دکوراسیون کلاسیک، توجه به تناسب و تقارن اهمیت زیادی دارد. مبلمان و سایر عناصر دکوراسیون باید با یکدیگر متناسب باشند و در چیدمان فضایی متقارن ایجاد کنند.

دکوراسیون اتاق خواب کلاسیک

همانطور که احتمالاً می دانید تخت یکی  از اصلی ترین عناصر در اتاق خواب محسوب می شود. به همین دلیل برای ایجاد دکوراسیون کلاسیک اتاق خواب باید در انتخاب تخت بسیار دقت داشته باشید. تخت های مناسب سبک دکوراسیون کلاسیک غالباً تخت هایی هستند که چوبی بوده و پرنقش و نگارند. همچنین میزهای کنار تختی نیز باید با پیروی از سبک و سیاق سبک کلاسیک انتخاب شوند. انتخاب کاغذ دیواری و کفپوش نیز از دیگر مواردی ست که در این مورد باید در نظر داشته باشید.

اتاق خواب کلاسیک

بیشتر بخوایند دکوراسیون اتاق خواب کوچک

آشپزخانه های کلاسیک

به طور کلی عناصر چوبی در دکوراسیون کلاسیک به طور گسترده استفاده می شوند. در آشپزخانه های کلاسیک نیز استفاده از کابینت های چوبی با طراحی ها و کنده کاری های خاص این سبک بشدت رایج است. کابینت های کلاسیک با پاخور ها و سر ستون های منبت کاری شدشان معروفند که از بهترین چوب های درختان گردو راش و بلوط تهیه شده اند. این کابینت ها با منبت کاری و خطوط منظم بر روی در های کابینت نمای شیک و کلاسیکی را به وجود می آورند.

از نمونه های زیبای طراحی کابینت کلاسیک در آشپزخانه های بزرگ اجرا می شوند می توانیم به کابینت جزیره ای و کابینت ممبران اشاره کنیم. سبک این کابینت ها برای خانه های کلاسیک بسیار مناسب اند و احساس آشپزخانه های سلطنتی را به محیط القا می کنند. کابینت هایی که اغلب برای آشپزخانه های کلاسیک مد نظر قرار می گیرد انواع کابینت های چوبی قهوه ای روشن و یا تیره است که ممکن است در بخش هایی مثل دستگیره ها طلایی باشد.

آشپزخانه به سبک کلاسیک

سخن پایانی

دکوراسیون خانه کلاسیک از سبک های قدیمی و سنتی در ایران منشا گرفته است و به مرور زمان با سبک های کلاسیک غربی و مدرن ترکیب شده و سبک کلاسیک امروزی را به وجود آورده است. اگر تمایل دارید تا خانه ای به سبک کلاسیک داشته باشید، حتما قبل از خرید وسایل و نصب آن ها با متخصصان حرفه ای در حوزه ی دکوراسیون داخلی مشورت کنید. مطالعه این مقاله با بررسی برخی از مهم ترین ویژگی های این سبک به شما در ایجاد یک دکوراسیون بی نقص یاری خواهد کرد.

امیدوارم از مطالعه این راهنما لذت برده باشید.

5/5 - (2 امتیاز)

آخرین مقالات

اشتراک گذاری

2 دیدگاه در “چگونه دکوراسیون کلاسیک بی نظیری داشته باشیم؟

 1. محسنی گفت:

  سلام
  یک پروژه سمت شمال تهران داریم می خواستیم که برای انجام دکوراسیون داخلی اش به ما کمک کنید لطفا راهنمایی بفرمایید

  1. احمد کریم نیا گفت:

   شرکت دکورچوب دارای چندین سال سابقه در انجام پروژه در شمال تهران ودیگر نقاط تهران می باشد.
   برای انجام کلیه امور بازسازی می توانید روی شزکت دکورچوب حساب نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
برای دیدن محصولات که دنبال آن هستید تایپ کنید.
فروشگاه
علاقه مندی
0 محصول سبد خرید
حساب کاربری من